Landbohøjskolen - LIFE
Landbohøjskolen på Frederiksberg afløste i 1856 Veterinærskolen, der blev grundlagt af P.C. Abildgaard helt tilbage i 1773.
Først i 2007 fusioneredes med Københavns Universitet - nu under navnet LIFE.
Fakultetet betegner sig det levende universitet, og satser på uddannelse og forskning relateret til udnyttelse af naturressourcer, fødevareproduktion, sundhed og sygdomsbekæmpelse i et politisk og økonomisk perspektiv - navnlig i udviklingslandene.
LIFE har 3500 studerende - heraf 15% fra udlandet - og driver tillige et dyrehospital, en forstbotanisk have, Arboretet i Hørsholm og endelig Pometet i Taastrup, der huser en samling af frugttræer.
Bygningerne på campus er tegnet af alle de store, lige fra M.G. Bindesbøll, Martin Borch, Steen Eiler Rasmussen og Mogens Koch til de nyere bygninger af Erik Møller.
Fra Landbohøjskolen får vi en del møbler og lamper, -kig bare her: